Zakład Pogrzebowy CALVARIA organizuje pogrzeby w kościołach i na cmentarzach wszystkich wyznań. Forma ceremonii pogrzebowej jest dostosowana do oczekiwań rodziny zmarłego. Nabożeństwo żałobne z reguły odbywa się w kościele parafialnym zmarłego , jednak rodzina i bliscy mogą wybrać inny kościół na mszę żałobną np. przy cmentarzu na którym nastąpi złożenie ciała do grobu. Do własnej kancelarii parafialnej trzeba dostarczyć akt zgonu, ewentualnie zaświadczenie o przyjętych sakramentach. Jeżeli msza św. żałobna odbywa się poza własną parafia należy uzyskać od proboszcza zaświadczenie wyrażające tzw. zgodę na pogrzeb w innej parafii. Taka procedura jest przyjęta i ogólnie wymagana w kościele katolickim. W ostatnich latach coraz bardziej powszechna staje się uroczystość pogrzebowa świecka. Rolę duchownego w pogrzebie przejmuje mistrz ceremonii. Przed uroczystością pogrzebową mistrz ceremonii kontaktuje się z bliskimi w celu zebrania informacji o zmarłym i ustaleniu oczekiwań co do charakteru uroczystości. Pogrzeby świeckie są pięknymi i bardzo osobistymi pożegnaniami. Wygłaszane mowy pogrzebowe i oprawa muzyczna sprawiają, że mają niepowtarzalny charakter. Pogrzeb dziecka nienarodzonego
Decyzja o pochowaniu dziecka nienarodzonego należy do rodziców. Jeżeli zdecydują się na pochówek szpital sporządzi pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka martwego oraz kartę zgonu. Z tymi dokumentami należy udać się do USC, gdzie zostanie wystawiony akt urodzenia dziecka martwo urodzonego. Część karty zgonu, oraz akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe są dokumentami niezbędnymi do pochowania na cmentarzu. Dzieci możemy dochować do istniejącego grobu rodzinnego, grobu dziecięcego – takie groby są dostępne na Cmentarzu Komunalnym Północnym i Południowym lub do wspólnej mogiły przeznaczonej dla dzieci nienarodzonych. W Warszawie takie miejsca znajdują się na Cmentarzu Wolskim oraz Służewieckim. Decyzję o kremacji podejmuje coraz więcej osób. Kremacji można dokonać już następnego dnia po śmierci. Ciało do kremacji złożone zostaje do trumny ekologicznej kartonowej lub drewnianej, następnie prochy zostają złożone do wybranej urny.
Kościół zezwala na kremację zwłok i nie przekreśla kościelnego pochówku. Opracowane zostały stosowne przepisy liturgiczne do tej formy pożegnania. Msza Święta odbywa się nad urną. Urny z prochami nie można trzymać w domu, nie można też rozsypywać prochów.
Zgodnie z polskim prawem urna może być pochowana wyłącznie na cmentarzu. W jednym grobie można pochować wiele urn. Odstępstwem jest pogrzeb z ceremoniałem morskim, gdzie prochy można rozsypać nad wodą lub zatopić w urnie.
Zakład pogrzebowy Calvaria oprócz kompleksowego załatwiania urzędowych formalności pogrzebowych świadczy również usługi w zakresie transportu zmarłych na terenie całej Polski.
Po zgłoszeniu telefonicznym lub osobistym w jednym z naszych biur przez całą dobę odbieramy osoby zmarłe z domów, hospicjów oraz innych miejsc i przewozimy do chłodni. Zapewniamy profesjonalną całodobową obsługę oraz pomoc w załatwianiu formalności. Gwarantujemy najwyższą jakość usługi. Dysponujemy nowoczesną flotą karawanów przystosowanych do transportu zwłok także na duże odległości (marki Mercedes, Dodge, Chrysler).
Oferujemy wysokiej jakości szeroki asortyment trumien sosnowych, dębowych, liściastych w zróżnicowanych cenach.
Zapewniamy szeroki asortyment urn, relikwiarzy drewnianych, kamiennych, porcelanowych i metalowych.
Oferujemy tabliczki pogrzebowe natrumienne oraz urnowe wykonane w technologii grawerton, gwarantującej trwałość, wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz estetyczny wygląd. Wykonujemy klepsydry laminowane oraz zamieszczamy nekrologi w prasie oraz internecie.
Muzyka pozwala przekazać uczucia i emocje, które trudno jest wyrazić w innej formie. Oferujemy oprawę muzyczną w kaplicy, kościele przy grobie w wykonaniu zawodowych artystów. Szeroki repertuar pieśni żałobnych, utworów klasycznych na trąbkę, skrzypce, flet, a także przepiękny przenikający do serca śpiew solistki.
Z myślą o tych co odeszli wykonujemy oryginalne wieńce, wiązanki, bukiety, a także niezwykle ozdoby na trumnę czy urnę tzw. pająki, girlandy, wianki.
Informacje na temat osoby zmarłej takie jak płeć, wiek ulubione kolory, kwiaty pozwalają nam wykonać kompozycje indywidualne. Jest takie powiedzenie, “najpiękniejsze kwiaty dostaje się na pogrzebie”. Za pomocą kwiatów, kolorów i kształtów można wyrazić największe uczucia i emocje.
Zakład pogrzebowy, Warszawa – CALVARIA poleca wieńce i wiązanki wykonane z kwiatów sezonowych, jak również kompozycje sztuczne.
Pracownia florystyczna Calvaria oferuje szarfy pogrzebowe na jedwabnych wodoodpornych wstążkach.
Szarfy wykonywane są na indywidualne zamówienie, na wstęgach o szerokości 45mm, 70mm oraz 100mm, w różnych kolorach, np. biała szarfa druk złoty lub czarny, czarna szarfa nadruk srebrny lub złotym szarfa seledynowa nadruk złoty lub czarny.
Przykładowe treści napisów na szarfach do wieńców i wiązanek pogrzebowych:
Kochanemu Mężowi – Żona
Najukochańszej Żonie – Mąż
Ukochanemu Tatusiowi i Dziadkowi – Syn, Synowa i Wnuki
Najukochańszemu Ojcu i Dziadkowi – Córka z Mężem i Dziećmi
Kochanej Mamie i Babci – Syn z Żoną i Wnuki
Drogiemu Wujkowi – (Imię) z Rodziną
Kochanej Cioci – (Imię) z Żoną, Dziećmi i Wnukami
Kochanej Mamie, Babci i Prababci – (Imię), (Imię) i (Imię) z Rodzinami
Najukochańszemu Synowi, Mężowi i Tatusiowi – Rodzice, Żona i Dzieci
Kochanemu Tatusiowi – (Imiona Dzieci) z Mamą
Najukochańszej Matce Chrzestnej – (Imię) z Żoną i Dziećmi
Spoczywaj w Pokoju – Najbliższa Rodzina
Z Ostatnim Pożegnaniem – Firma (Nazwa Instytucji)
Z Wyrazami Głębokiego Smutku – Przyjaciele z (Nazwa Instytucji)
Z Żalem Żegnamy – Zarząd i Pracownicy (Nazwa Instytucji)
Drogiemu (Imię) – Koleżanki i Koledzy z (Nazwa Instytucji)
Naszemu Drogiemu Panu (Imię) – Przyjaciele z (Nazwa Instytucji)
Długoletniemu Pracownikowi – Dyrekcja i Pracownicy (Nazwa Instytucji)
Mamie Naszego Kolegi – Koleżanki i Koledzy z (Nazwa Instytucji)
Córce Naszej Koleżanki – Przyjaciele z Pracy
Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach – Rodzina, Dzieci
Ekshumacja polega na wydobyciu szczątków z miejsca, w którym zostały złożone. Ekshumacji można dokonać w terminie od 16 października do 15 kwietnia.
Aby przeprowadzić ekshumację, mamy obowiązek wypełnić wymagane formalności. Czynności trzeba zacząć od wskazania cmentarza, na który zostaną przeniesione szczątki. Następnym krokiem jest skontaktowanie się z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w celu uzyskania decyzji administracyjnej zezwalającej na wydobycie zwłok. Do tego celu konieczne jest wypełnienie wniosku o zezwolenie na ekshumację zwłok. Sanepid czuwa nad całym procesem ekshumacji, przeprowadza ją natomiast zakład pogrzebowy. Ostatnie pozwolenie, które musimy otrzymać, wydaje administracja cmentarza, na którym pochowane jest ciało zmarłego. Kolejnym krokiem jest ustalenie terminu ekshumacji. Termin ten powinien być podany również zarządowi cmentarza, na który szczątki zostaną przeniesione. Kartę zgonu należy odebrać i również przekazać zarządowi wskazanego cmentarza.
Proces ekshumacji różni się w zależności od tego, kiedy ciało zmarłego zostało pochowane. Dzieje się tak ze względu na biologiczne uwarunkowania. Ciało ludzkie ulega mineralizacji zwykle w ciągu 10-20 lat. Jeśli ciało nie zdążyło ulec mineralizacji, wydobywa się je razem z trumną i przenosi do nowego miejsca pochówku. W przypadku , gdy ciało zostało poddane mineralizacji, zostaje umieszczone w trumnie ekshumacyjnej.
Ekshumacji dokonuje się na żądanie najbliższej rodziny lub upoważnionych do tego osób. Mogą zażądać ekshumacji na umotywowaną prośbę i za pozwoleniem Inspektora Sanitarnego. Inną ewentualnością jest wykonanie ekshumacji na zarządzenie prokuratora lub sądu. Sytuacja taka ma miejsce, wówczas gdy istnieją wątpliwości w sprawie przyczyn śmierci. Ostatnią uprawnioną instancją do wykonania ekshumacji zwłok jest Inspektor Sanitarny. Na podstawie jego decyzji należy przeprowadzić proces w przypadku zajęcia terenu cmentarza niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Powyższe informacje zostały przedstawione na podstawie przepisów prawnych (ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi [Dz. U. Z 2001r., Nr 153 poz. 1778]
Profesjonalne przygotowanie ciała do pochówku, kosmetyka, ubiór, makijaż, balsamowanie zwłok. Transport uczestników pogrzebu. Kopanie i murowanie grobów, liternictwo. Pomoc w organizacji konsolacji. W starożytnym Egipcie wierzono, że dusza żyje tylko do momentu, w którym ciało ulega rozkładowi. W związku z tym balsamacja była bardzo ważnym zabiegiem pośmiertnym stanowiącym główny warunek życia pozagrobowego. Był to niezwykle drogi zabieg dostępny jedynie dla najbogatszych.
Dzisiaj balsamacja nie jest aż tak kosztowna, a jej głównym zadaniem jest dezynfekcja ciała zmarłego oraz przywrócenie mu naturalnego wyglądu.
Przygotowując osobę zmarłą należy zwrócić uwagę na odpowiedni strój dzięki, któremu możemy ukryć ewentualne niedoskonałości lub zmiany na ciele. Dla kobiety odpowiednim ubiorem będzie sukienka lub garsonka ze spódnicą lub spodniami, a dla mężczyzny garnitur i koszula lub koszula, marynarka i spodnie. W dopełnieniu całości pomoże delikatny makijaż i ułożenie włosów. Oferujemy sprawowanie opieki nad grobami na zlecenie. W zakresie konserwacja nagrobków, pastowanie, czyszczenie, polerowanie, sprzątanie, zagospodarowanie grobu i otoczenia, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, zamawianie mszy za osoby zmarłe, zamieszczanie nekrologów i inne usługi zgodnie z życzeniem klienta. Ceny uzgadniamy indywidualnie.