Całodobowy kontakt: +48 501 570 011

Trumny i urny pogrzebowe

Trumny do pochówku

Zgodnie z prawem pogrzebowym ciało zmarłego musi być pochowane w trumnie. Aby wybrać właściwą trumnę musimy wziąć pod uwagę wzrost i wagę osoby zmarłej, od tego będzie zależała długość i szerokość trumny. Trumny ze względu na przeznaczenie dzielimy na trumny kremacyjne, ekshumacyjne i trumny do pochówku tradycyjnego. Trumny kremacyjne wykonane są z drewna sosnowego. Trumny te ze względu na wymogi krematoriów nie posiadają żadnych okuć i zdobień. Trumny drewniane i kartonowe poddawane są spopieleniu razem ze zwłokami, z tego powodu muszą być wykonane z bezpiecznych i jakościowych materiałów. Trumny posiadają materiałowe wybicia i poduszeczki. Do trumny kremacyjnej nie wolno wkładać przedmiotów tj. telefonów , zegarków i urządzeń z bateriami, można natomiast włożyć kwiaty cięte. Ubranie osoby kremowanej powinno być wykonane z materiałów naturalnych lub owinięte w naturalny całun.

Trumny do pochówku tradycyjnego wykonane są z drewna dębowego, bukowego, topolowego, sosnowego. Poszczególne modele różnią się stylizacją, kolorystyką oraz zdobieniami. Są pokryte lakierem matowym lub z połyskiem. Trumny posiadają atłasowe wybicia, poduszeczki, a nawet kołderki. Wymiary trumien standardowych to 200x65x50cm. W przypadku gdy zmarły nie mieści w typowych rozmiarach możemy zamówić trumnę na wymiar. Asortyment trumien jest bardzo szeroki zarówno pod względem oferowanych modeli, materiałów jak i cen.

Występują rożne rodzaje trumien: trumny katolickie najczęściej drewniane z elementami nawiązującymi do katolicyzmu najczęściej posiadające krzyż, trumny papieskie, trumny francuskie, trumny włoskie, trumny amerykańskie z dwuczęściowym wiekiem oraz metalowymi uchwytami, trumny metalowe przeznaczone do transportu międzynarodowego. Trumny dla dzieci i młodych osób które są wykonane z drewna sosnowego. Są zdobione wybiciami i uchwytami. Występują w różnych długościach od 40 do 200 cm. Najczęściej występują w kolorze białym.

Skrzynki ekshumacyjne służą do przeniesienia szczątków osoby zmarłej z jednego grobu do drugiego. Są wykonane z drewna często wybite jedwabiem lub innych materiałów drewnopodobnych w różnych rozmiarach.

Urny pogrzebowe

Przystępując do organizacji pogrzebu naszego bliskiego musimy między innymi podjąć decyzję o rodzaju pochówku – czy będzie to tradycyjna ceremonia i ciało zostanie pochowane w trumnie, czy też zdecydujemy się na kremację, a prochy osoby zmarłej zostaną umieszczone w urnie. Często zdarza się tak, że zmarła lub zmarły wyraził zgodę na spopielenie swojego ciała przed śmiercią. Wtedy w gestii rodziny pozostaje już tylko wybór urny, w której pochowamy prochy.

Rodziny zwykle kierują się gustem zmarłego, duże znaczenie ma kolor oraz kształt urn. Niejednokrotnie urna ma odwzorowywać charakter osoby, która będzie się w niej znajdować, podkreślić indywidualność i upodobania estetyczne. Bywa też tak że z myślą o swoim odejściu osoby żyjące wybierają dla siebie naczynie w którym spoczną ich prochy,

W naszej ofercie posiadamy szeroką kolekcję urn pogrzebowych wykonanych z różnych materiałów w różnorodnej gamie kolorystycznej i kształtach. W zależności od charakteru ceremonii urna może być ozdobiona symbolami religijnymi, np. krzyżem, lub w przypadku ceremonii świeckich innym znakiem graficznym.

Obecnie najczęściej wybieranymi urnami są urny wykonane z onyksu – naturalnego kamienia szlachetnego. Charakteryzują się elegancją i niepowtarzalnością.

Nowością są urny szklane ręcznie zdobione, wykończone malunkami czy wtapianymi kamieniami.

Możemy zaproponować również urny kompozytowe wykonane z tworzyw sztucznych, ceramiczne – wypalane z gliny, charakteryzujące się ciekawymi kształtami i barwną kolorystyką, drewniane – najczęściej wykonane z lakierowanego drewna dębowego, bukowego lub sosnowego oraz metalowe – ze stali nierdzewnej.

Wybór urn jest naprawdę duży. Decyzja zależy od preferencji oraz kwoty, jaką chcemy za nią zapłacić.